Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Nie ma komentarzy

Blog

Lonżowanie część 3

Lonżowanie część 3

W poprzednich artykułach wspominaliśmy o tym, że lonżowanie jest bardzo ważnym elementem treningowym. Zakładając, że jest świadome! Konie uczą się posłuszeństwa, poprawiają swoją koncentrację, jednocześnie nie zapominając o równowadze i rozluźnieniu. Lonżowanie poprawia jakość chodów, wyrabia rytm oraz wpływa na prawidłową rozbudowę mięśni. Jest dobrym wstępem do pracy dla młodych koni. Jednak jak to zrobić dobrze?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste! W wielu książkach przeczytamy jak wyglądają i jak założyć pomoce jeździeckie. Jednak nawet najlepszy opis czy zdjęcie nie pokaże jak zareagować w nieoczekiwanych sytuacjach. Jak w każdej metodzie treningowej wpływ na dobrą pracę ma wiele czynników.

 

ODPOWIEDNIE MIEJSCE - aby koń mógł się skoncentrować w 100% na lonżującym, najlepiej aby pracował w okólniku / lonżowniku. Ma wtedy zminimalizowane czynniki zewnętrzne, które mogą rozpraszać. Nie mając takiego miejsca, możemy sami go stworzyć ustawiając np. przeszkody (jak na zdjęciu). Ograniczenie przestrzeni pomaga w koncentracji oraz w poruszaniu się po kole. Podłoże musi być odpowiednie. Nie może być zbyt twarde, ani zbyt grząskie. Dbajmy o stawy i ścięgna!

 

WYPOSAŻENIE - wszelkie pomoce powinny być odpowiednio dobrane do stopnia wyszkolenia konia, jego budowy ciała oraz wiedzy i doświadczenia lonżującego. Sposób przypięcia lonży oraz długość i wysokość pomocy wpływa na jakość pracy. Wyczucie jeździeckie jest tu fundamentem!

 

SPOSÓB PRACY - lonżowanie nie powinno trwać zbyt długo. Jak w każdym treningu podstawą jest rozgrzewka. Zbyt wczesne wypięcie nie pozwoli na odpowiednie rozluźnienie i rozgrzanie. Częste zmiany kierunku wpływają na równomierną pracę. Przemyślany plan pracy oraz urozmaicone ćwiczenia są kluczem do sukcesu.

 

NAJWAŻNIEJSZE! LONŻUJĄCY - musi to być osoba doświadczona. Zakres wiedzy nie może kończyć się na wymienieniu patentów. Istotna jest przede wszystkim wiedza z zakresu anatomii, biomechaniki ruchu oraz psychologii. Początkowo pomoc trenera jest niezbędna, jak w każdej metodzie treningowej. Po nabraniu doświadczenia sami będziemy mogli rozpocząć efektywną pracę. Jednak nie zapominajmy o doszkalaniu się i słuchaniu wskazówek osób bardziej doświadczonych. Nie bójmy się pytać.

 

Lonżowanie jest wciąż kontrowersyjnym tematem w Polsce. Możemy uznać, że jeźdźcy dzielą się na trzy grupy:

- lonżujących na patentach

- lonżujących bez patentów

- nie lonżujących

 

Można zauważyć na portalach internetowych i forach, że spór toczy się głównie pomiędzy pierwszą i drugą grupą. Każda z grup ma rację w tym co mówi. Zarówno bieganie na kantarku, jak i "przywiązanie głowy do klatki" nie da takich efektów jak przemyślana, świadoma praca osoby doświadczonej. Przecież można spróbować wypośrodkować argumenty jednych i drugich.

 

Używanie pomocy jeździeckich ?z głową? zaowocuje efektywniejszą pracą pod siodłem. Doszkalając się, pogłębiając swoją wiedzę idziemy kroczek po kroczku do celu. Pamiętajmy, że żadna skrajność nie jest dobra.

 

A Wy jak pracujecie z ziemi?

Admin J.

piątek, lip 20 2018

0 Komentarz