Bolesność grzbietu u koni

Bolesność grzbietu u koni

Bolesność grzbietu u koni to problem, z którym często zmagają się właściciele wierzchowców. Zdiagnozowanie tego schorzenia może być naprawdę trudne. Konie potrafią to skutecznie ukryć. Bywa jednak też tak, że to jeźdźcy są przyczyną takiego zaniedbania - zapominają o sprawdzaniu stanu grzbietu u swoich wierzchowców.

Z uwagi na zdrowie konia trzeba regularnie, profilaktycznie sprawdzać jego kondycję fizyczną. Dzięki temu można zapobiec rozwijaniu się bolesności grzbietu już w początkowym etapie schorzenia, a także innych dolegliwości.

Z naszego poradnika można dowiedzieć się, w jaki sposób kontrolować zdrowie swojego konia, aby nie dokuczała mu uciążliwa bolesność grzbietu.

Jak kontrolować bolesność grzbietu?

Koński grzbiet jest stale narażony na wszelkiego rodzaju urazy i ból. Na nim znajduje się siodło niezbędne do jazdy konnej. Kontrola stanu zdrowia konia umożliwia szybką reakcję w razie jakichkolwiek problemów. Prawidłowe kontrolowanie grzbietu konia nie jest wymagające, ani czasochłonne.

Obserwacja

Aby zbadać na własną rękę grzbiet konia, wystarczy na wstępie obejrzeć badaną okolicę. Dzięki temu można wykryć możliwe:

  • otarcia na skórze,
  • strupy,
  • zranienia,
  • ubytki w sierści,

Są to oznaki, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

Badanie ręczne

Brak jakichkolwiek oznak wokół grzbietu nie oznacza końca badania. Bardzo możliwe, że koń cierpi na bolesność grzbietu nawet bez widocznych, zewnętrznych śladów.

Po kontroli wzrokowej należy przejść do następnego kroku. Należy opuszkami palców delikatnie naciskać wzdłuż grzbietu ze szczególnym uwzględnieniem kłębu. W tym czasie trzeba zachować pełne skupienie, aby wyczuć zgrubienia, zranienia, opuchnięcia.

Ważne jest także przyglądanie się reakcji konia na nacisk. Wierzchowiec może reagować na delikatny ucisk:

  • opuszczeniem grzbietu,
  • gwałtownymi reakcjami,
  • zniecierpliwieniem,
  • zmianą sposobu oddychania,
  • próbą ucieczki.

Takie zachowanie może wskazywać na bolesność grzbietu.

Zwracanie uwagi na oznaki

Koń nie musi jedynie reagować na ból w czasie badania. Istotne jest, aby skupić się na jego zachowaniu również w czasie codziennych czynności takich jak czyszczenie czy pielęgnacja. Jeśli koń w tym czasie przestępuje z nogi na nogę, charakterystycznie wzdycha lub kładzie uszy, może to być oznaką bolesności grzbietu.

Jeżeli podobne symptomy pojawiają się regularnie w codziennych czynnościach, należy zgłosić się na konsultację do weterynarza.

Jak zapobiec bolesności grzbietu?

Nie warto czekać na leczenie bolesności u konia, kiedy możliwe jest jego zapobieganie. Jakie są przystępne i nieskomplikowane sposoby na profilaktykę grzbietu wierzchowca?

Aby zapobiec bolesności u koni, trzeba wiedzieć, dlaczego się pojawia. Zdarza się tak ze względu na wiele czynników. Warto jednak je poznać. W ten sposób łatwiej zapobiegać rozwijaniu się schorzenia.

Zmiany temperatur

Zaopatrzenie w odpowiednią derkę polarową - dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny. Konie również mogą miewać zakwasy, często spowodowane nagłą zmianą temperatury. Szczególnie wierzchowce narażone są na to w okresie jesienno - zimowym. Po intensywnym treningu jego ciało jest mocno rozgrzane, a po zdjęciu siodła narażone na gwałtowne wystudzenie. 

Nagła zmiana temperatury powoduje spięcie mięśni, a w rezultacie bolesność grzbietu. Zadaniem derki padokowej i polarowej jest powolne regulowanie temperatury ciała konia. W ten sposób można zapobiec doznawania tego typu dyskomfortu u koni.

Ochrona grzbietu

Przed położeniem siodła, należy wykorzystać czaprak. To obowiązkowy element do jazdy konnej. Jest barierą ochronną dla końskiego grzbietu i może świetnie wpływać na zapobieganie bolesności. Czaprak założony pod siodłem, ochrania skórę przed odparzeniami, urazami i przetarciami.

Dodatkowo czaprak może równomiernie rozprowadzać nacisk, tak aby nie narażać konia na urazy. Warto go mieć, jeśli zależy Ci na zdrowiu Twojego wierzchowca.

Odpowiedzialność

Nie wolno nadwyrężać możliwości konia. Jest to istota czująca, która źle znosi ciężkie i długie treningi. Nie należy przemęczać wierzchowca, ponieważ negatywnie wpłynie to na jego kondycję fizyczną i psychiczną. Dbanie o swojego konia jest podstawowym obowiązkiem każdego jeźdźca.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Szybka rejestracja

Posiadasz już konto?
Zaloguj się Albo Resetuj hasło