Czy konie czują ból przez wędzidło?

Czy wędzidło boli konia?

Współpraca z koniem i kontrolowanie kierunku jazdy nie byłoby możliwe, bez jednego elementu wyposażenia - wędzidła. Wśród jeźdźców są podzielone głosy dotyczące bezpieczeństwa, a przede wszystkim odczuwania bólu przez konia podczas stosowania tego sprzętu.

Szczególnie początkujący jeźdźcy zastanawiają się, czy wędzidło boli konia? Zdecydowanie każdy chce zadbać o jego bezpieczeństwo i nie nadwyrężać zdrowia, dlatego tak ważne jest poznanie tego sprzętu i jego prawdziwych właściwości.

Wędzidło u koni

Jak dbać o bezpieczeństwo konia?

Troska o zdrowie wierzchowca przejawia się pod wieloma względami. Jedną z najpopularniejszych metod na utrzymanie bezpieczeństwa jest używanie czapraka HKM.   

Jeżeli chcesz postawić na ochronę pyska, nie musisz za każdym razem używać wędzidła. Do codziennych czynności, badań weterynaryjnych możesz zastąpić go kantarem HKM. Brak kiełzna w pysku daje większy komfort wierzchowcowi.

Jednak to nie oznacza, że musisz rezygnować z korzystania z wędzidła!

Czym jest wędzidło?

Zanim poznasz prawdę dotyczącą bolesności związanej z korzystania z wędzidła, dowiedz się, czym dokładnie jest ten element wyposażenia.

Wędzidłem nazywamy część uzdy, którą wkłada się do końskiego pyska. Oddziałuje ono zarówno na pysk, jak i jego okolice. W ten sposób wierzchowiec odczuwa nacisk, którego siłę kontroluje jeździec. To jeden z najprostszych sposobów na wskazanie koniowi drogi oraz kontrolowanie jego odruchów.

Wyróżnia się kilka rodzajów wędzideł, należą do nich:

  • Wędzidła z kółkami przesuwalnymi,
  • Wędzidła w kształcie litery D,
  • Wędzidła oliwkowe,
  • Wędzidło wielokrążkowe,
  • Munsztuk,
  • Wędzidło z czankami,
  • Wędzidło z wąsami.

Jednak czy jest to bezpieczny dla konia sposób?

Wędzidło

Wędzidło, a poziom bólu

Wędzidło przy nieodpowiednim wykorzystywaniu może sprawiać koniom bardzo duży poziom bólu. Wpływa na to nie tylko wiedza związana z mądrym wykorzystywaniem sprzętu, ale również wybranie odpowiedniego rozmiaru.

Dobór zbyt krótkiego wędzidła spowoduje uciskanie kątów pyska, przez co wierzchowiec będzie odczuwał duży dyskomfort podczas treningu. Natomiast zbyt długie wędzidło będzie stale się przemieszczać i przesuwać, a to wprowadzi chaos w komunikacji między jeźdźcem a koniem.

Dobrze dobrane wędzidło nie tylko ułatwi współpracę, ale również zminimalizuje ból konia od korzystania z tego sprzętu.

Konsekwencje źle dobranego wędzidła

Zbyt agresywne wykorzystywanie wędzidła lub jego zły rozmiar może doprowadzić do licznych obrażeń wokół końskiego pyska. Do najczęstszych problemów zalicza się:

  • Pęknięcia błon śluzowych,
  • Krwotoki,
  • Rany w jamie ustnej,
  • Złamania,
  • Zmiany neurologiczne.

Oddziaływanie wędzidła na część błony śluzowej, która pozbawiona jest warstwy podśluzowej, wpływa negatywnie na unerwione części końskiego pyska. Jest to jeden najczęstszych powodów, przez które konie doświadczają drgawek klonicznych. Są to napadowe skurcze mięśni, a przy stałym ucisku, koniowi może również doskwierać nerwoból nerwu trójdzielnego.

Wędzidło dla konia

To poważne obrażenia, które mogą doprowadzić nawet do nieodwracalnych uszkodzeń. Dlatego wybieraj mądrze! Pojedynczo łamane wędzidło musi być 1 cm dłuższe od pyska, aby uniknąć ocierania i ucisku wokół kącików pyska.

Natomiast stawiając na wędzidło podwójnie łamane, powinno być ono o 0,5 cm dłuższe. Dzięki temu i umiejętnym manewrowaniu, którego można nauczyć się w szkółce jeździeckiej, możesz wykorzystywać wędzidło bez nadwyrężania zdrowia wierzchowca.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Szybka rejestracja

Posiadasz już konto?
Zaloguj się Albo Resetuj hasło