Derka dla konia - czym jest - jak dobrać rozmiar derki?

Derka dla konia - czym jest?

Derka dla konia to rodzaj okrycia, którą zakłada się na grzbiet, zad, a także szyję wierzchowca. W zależności od potrzeb i temperatury na zewnątrz, derki tworzy się z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywane tkaniny to:

  • polar
  • ortalion
  • wełna
  • bawełna

Derki dla konia nie należą do obowiązkowego wyposażenia na czas treningów. Jednak pomimo tego warto w nie zainwestować. Za ich pomocą w prosty sposób można zadbać o zdrowie i komfort konia. Ochrona przed chłodem, przeziębieniem to tylko kilka z plusów, które niesie za sobą wykorzystanie tego akcesorium.

Dopasuj idealną derkę dla swojego wierzchowca!

Rodzaje derek dla konia

Derki wybiera się na podstawie zdrowia, sierści wierzchowca, a także pogody. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów derek dla koni, aby jak najskuteczniej chronić zwierzęta.

  • derki zimowe
  • derki letnie
  • derki przeciwdeszczowe
  • derki padokowe
  • derki polarowe

Każda z nich pełni ważne funkcje, które skutecznie spełnia w różnych warunkach pogodowych. Aby ochronić zdrowie swojego wierzchowca i zapewnić mu pełną ochronę, należy dobierać derki do jego indywidualnych wymagań i potrzeb.

Dbaj o zdrowie konia z derką

Podstawowa derka polarowa

Derka polarowa to jedno z najczęściej wybieranych okryć dla koni. Wynika to głównie z jej wszechstronności.

Wykorzystując derkę polarową po treningu, można zapobiec bolesności grzbietu u koni. Jak to możliwe?

Ciało wierzchowca po intensywnym treningu jest bardzo rozgrzane. Wystawienie konia na nagłą zmianę temperatury, szczególnie zimą prowadzi do negatywnych skutków, jak m.in. przeziębienie.

Zadaniem derki polarowej jest osuszenie ciała, a także powolne dostosowanie się do panującej temperatury na zewnątrz. Wykorzystany polar zapewni ochronę przed chłodem i prawidłową termoregulację.

Wybierając derkę polarową, należy zwrócić uwagę na to, aby wykonana była z przeciwdeszczowego materiału. Niespodziewane opady deszczu mogą zaskoczyć jeźdźca i konia, dlatego derka wodoodporna i wiatroszczelna to wybór praktyczny i uniwersalny.

Czy zakup derki letniej ma sens?

Najczęściej pierwszą myślą związaną z derkami jest zabezpieczenie konia przed deszczem lub mrozami. Dlatego derki letnie na pierwszy rzut oka wydają się zbyteczne. Prawda jest jednak o wiele bardziej zaskakująca.

Derki letnie nie chronią przed chłodem, a przed insektami, których nie brakuje w trakcie tej pory roku. Wykonana ze specjalnej siatki, skutecznie zapobiega rozproszenia przez owady.

Materiał wykorzystywany do tej derki jest przewiewny i oddychający.  Dzięki temu wierzchowiec nie będzie narażony na odparzenia, ani nadmierne pocenie w czasie treningu.

Korzystanie z derki w sezonie letnim przyniesie koniom komfort i poprawi ich koncentrację, dlatego warto zaopatrzyć się w nią na czas upałów.

Czy trzeba korzystać z derek zimowych?

Czy warto zastosować derkę dla wierzchowców zimą? Nie każdy jeździec wie, czy koń potrzebuje dodatkowej ochrony w czasie mrozów. Dlatego postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wierzchowce, które zostały ostrzyżone, koniecznie muszą zostać zaopatrzone w derkę zimową. Brak sierści sprawia, że wierzchowiec traci swoją naturalną ochronę przed ujemnymi temperaturami.

Jeźdźcom zaleca się podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w sprawie golenia wierzchowców, ponieważ nie każdy koń tego potrzebuje.

Derki zimowe nie tylko dla ostrzyżonych koni

Derki zimowe chronią nie tylko ostrzyżone konie, ale również wierzchowce ze słabą odpornością. Niesprzyjająca temperatura o wiele częściej powoduje przeziębienia, dlatego konie, które są na to narażone, warto zaopatrzyć w derkę zimową.

Akcesorium sprawdzi się idealnie również w przypadku koni chorych i nieradzących sobie z termoregulacją.

derka polarowa na koniu

Jak dobrać rozmiar derki dla konia?

Aby dobrać odpowiedni rozmiar derki dla konia, trzeba zaopatrzyć się w centymetr krawiecki. Odległość od kłębu do nasady ogona wierzchowca będzie wytyczną do zakupu konkretnego rozmiaru derki, uzyskaną liczbę centymetrów trzeba tylko zaokrąglić do góry. Np. jeżeli długość od kłębu do nasady wynosi 138 cm, należy wybrać derkę o rozmiarze 140.

Jak dobrać derkę, by wierzchowiec czuł się komfortowo?

Aby derki mogły spełnić swoje funkcje, nie narażając koni na odwrotne skutki, warto dobrać derkę indywidualnie do potrzeb zwierzęcia.

Ostrzyżone konie w stajni powinny posiadać:

  • Derkę bez wypełniania, gdy temperatura sięga powyżej 15 stopni C.
  • Derkę średniej grubości 200 - 250 g, gdy temperatura osiąga 5 - 10 stopni C.
  • Grubą derkę z kapturem 300 - 350 g, gdy temperatura spada od 0 do - 10 stopni C.

Niestrzyżone konie w stajnie powinny zostać wyposażone w:

  • Lekką derkę 100 - 150 g, gdy temperatura osiąga od 5 do 10 stopni C.
  • Średniej grubości derkę 200 - 250 g, przy temperaturze poniżej zera.
  • Grubą derkę z kapturem 350 g, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni C.

Po wyborze odpowiedniej grubości derki warto zwrócić uwagę na pasy. Ich dodatek sprawi, że derka będzie bardziej funkcjonalna, ponieważ nie będzie się zsuwać z ciała wierzchowca. Najskuteczniejsze zapięcia to krzyżowe na brzuchu, które zapewnią stabilność i ochroną całego ciała.

Derki to nie tylko ochrona dla zwierzęcia, ale i delikatny dodatek estetyczny. Wybierz najlepszą i ciesz się zdrowiem swojego konia!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja

Szybka rejestracja

Posiadasz już konto?
Zaloguj się Albo Resetuj hasło